Скопје започна да уништува една од атракциите на северномакедонската престолнина, лажен брод -ресторан во коритото на реката Вардар, изграден од Бугарин кој до неодамна се користеше како ресторан, објавуваат повеќе бугарски медиуми употребувајќи ја навредливата придавка „северномакеднски“.

Галијата е една од трите што беа поставени во 2016 година по мегаломанскиот проект „Скопје 2014“ од владата на Никола Груевски. Градоначалникот на македонската престолнина, Петре Шилегов, вети дека ќе ги отстрани трите бродови кога ја презеде функцијата пред четири години, но удри само на еден изграден од бугарска компанија, пишуваат бугарските медиуми.

Грдаоначалникот на Скопје неодамна на Фејсбук се пофали дека почна отсранувањето на една од трите галии.

Првата од трите галии во коритото на Вардар почна да заминува во историјата !!! Скопје, поинаква приказна, напиша Шилегов на Фејсбук.

Тој објави и неколку фотографии кои покажуваат како изгледа внатрешноста на бродот и како работниците ја демонтираат галијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.