Министерството за правда тврди дека лажна вест е дека Маричиќ забранил употреба на придавката „македонски“ и името „Македонија“ во називот на граѓанските здруженија.

Но, овие документи покажуваат дека Маричиќ сепак го забранил терминот Македонија за регистрирање на граѓанско здружение , решение бр.11-1953 , М.Правда.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.