Министерот за правда Бојан Маричиќ и официјално ја повлече листата за помилување на затвореници.

Алсат дознава дека Маричиќ ќе бара дополнителни консултации и проверки на имињата предложени за помилување.

Дополнително, денеска беше откажана и седницата на Комисијата за помилување во рамки на претседателството. Кабинетот на претседателот ги извести членовите дека се откажува состанокот што беше свикан за денеска во 14 часот, со извинување за доцното известување.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.