Новиот француски предлог не е подобар од претходниот туку само е технички изменет, вели за Телма Малинка Ристевска Јорданова, член на Управниот одбор на Институтот за европска политика.

Според неа нема потреба од брзање и не треба да се претставува дека сме пред свршен чин.

Напротив смета дека доколку Владата го прифати овој предлог, во преговарачкиот процес ќе доминираат бугарските барања влезени во преговарачката рамка

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.