Само еден месец по покренувањето на иницијативата за воспоставување регион без бариери за слободно движење на стоки, луѓе, услуги и капитал меѓу Македонија, Србија и Албанија, договорени се првите конкретни чекори во таа насока.

Зоран Заев, заедно со неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ, утрово во 09:00 часот ќе го започнат официјалниот – работен дел на средбата, а заклучоците се очекува да ги изнесат на заедничка прес конференција, која ќе се одржи околу 12:00 часот.

 Клучното прашање за секој инвеститор е политичката и економската стабилност и нема подобра порака за стабилноста на регионот од заедничкото појавување на земјите во регионот и создавање единствен пазар. Слободата на движење, како што е речено, ќе има повеќе ефекти и ќе ја зголеми конкурентноста на целиот регион, кој има потенцијал од 12 милиони жители. Беше договорено да се воведе систем што ќе овозможи патување меѓу државите само со лична карта, заедничка дозвола за работа што ќе им овозможи на луѓето да работат во трите држави без дополнителни постапки. Оваа мерка директно ќе ја зголеми достапноста на работната сила, што ќе ја зголеми привлечноста на целиот регион за привлекување нови инвестиции. Компаниите кои доаѓаат во една од земјите нема да мора да се грижат за работната сила бидејќи ќе можат да ја внесат потребната квалификувана работна сила од сите три земји без дополнителни процедури. Слободното и брзо движење на стоките ќе се охрабри преку воведување 24-часовно работно време за сите инспекциски служби од фотосанитарната и ветеринарна инспекција. Планирано е исто така да се консолидира и формира заедничка пакет документација потребна за транзит на стоки во рамките на земјите-членки на иницијативата, со акцент на воведување на систем со што е можно помала хартија, што би било во согласност со стратегијата за дигитален развој на земјата. Исто така, предвидува взаемно препознавање на професионалните квалификации во рамките на земјите-членки на иницијативата и поттикнување на размена на студенти и започнување на заеднички проекти за истражување и развој, ги најавува Танјуг дел од заклучоците од средбата, која започна со синоќешната трилатерална средба на Заев, Рама и Вучиќ во Охрид.

Патување со лични карти

Предвидено е и формирање „мини Шенген“, односно странците кои би дошле во Белград би можеле да патуваат во други земји-членки на оваа иницијатива без визи, и обратно. Србија и Албанија ќе ја воведат можноста да патуваат до своите граѓани само со лична карта пред крајот на годината.

Македонија, Србија и Албанија планираат да ја зајакнат прекуграничната соработка во борбата против транснационалниот криминал и тероризмот преку соработка во областа на миграцијата и итна помош. Што се однесува до протокот на капитал, тој е дел од заедничка иницијатива, но опфаќа комплицирана постапка за имплементација и модификација на голем дел од законодавната рамка од областа на пазарот на капитал, даночниот и финансискиот систем.

Трите земји ќе донесат свои правила во многу области и со тоа ќе ја подобрат нивната привлечност и соработка, а со тоа и оваа иницијатива може да стане најважната политичка иницијатива во 21 век, пренесува Танјуг.

На охридскиот состанок сите четири слободи ќе влезат во акциониот план, кој треба да даде конкретни резултати до следниот состанок на 21 декември во Албанија.

Важна точка е дека, откако ЕУ го запре процесот на проширување на Западен Балкан, САД ја поддржаа иницијативата за поблиска соработка на регионот, која е отворена за сите земји во регионот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.