Претседателот на Франција, Емануел Maкрон, во пресрет на референдумот за промена на името, се обрати со видео порака до македонските граѓани со барање да го поддржат договорот од Преспа и со тоа да си ја осигураат европската иднина на земјата.

Тој истакна оти е свесен дека ниту еден договор не е совршен кој се постигнат поради храброста на двете влади.

Да станете Северна Македонија, согласно Спогодбата. Јас одлучно сум ЗА и цврсто верувам дека овој договор е добар! За Вас, за целиот регион и за Европа. Сметам на Вас“-говореше Макрон во обраќањето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.