Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули во изјава за „Канал 5“ телевизија одговори на информациите дека фирмата во која еден од сопствениците е неговата сопруга по доаѓањето на СДСМ на власт добила тендери во вредност од 90.000 евра.

Според Макрадули, неговата сопруга има право да зема тендери.

Не станува збор за судир на интерес, не сум прекршил никаков закон, некој што сака мене да ме оцрни злопотребува чесни луѓе кои работат 30 години, вели заменикот министер.

Макрадули во изјавата за телевизија „Канал 5“ вели дека тој не учествувал во никаква постапка за одлучување, а не се мешал ниту во работата на компанијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.