Во Македонија загаденоста на воздухот повторно урива рекорди.

Охрид вечерва е најзагаден град во земјава. Мерната станица таму измери присуство на ПМ10 честички од 432 милиграми на метар кубен.

Загадени се и Скопје, Куманово, Кавадарци и Велес.

Најзагадена скопска населба е секако Ново Лисиче со 258 милиграми на метар кубен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.