Со првата регистрирана вакцина во светот против ковид-19, којашто ја прими и ќерката на претседателот на Русија, Владимир Путин, нема да се вакцинираат граѓаните на Македонија.

Во однос на руската вакцина, земјава не е во преговори за набавка на оваа вакцина, а достапноста на вакцината зависи од политиката на производителот, одговорија денеска за „Плусинфо“ од Министерството за здравство.

Повеќе на „Плусинфо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.