Владата го задолжи Министерството за надворешни работи да стапи во контакт со француското Министерство за надворешни работи за координација во врска со помошта на меѓународната заедница за помошта за реставрација на опожарената црква Нотр Дам.

Целта е да се определи најсоодветна поддршка од Република Македонија во знак на солидарност за обновата на овој грандиозен споменик од цивилизациско значење, соопшти владианата прес-служба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.