Споделувајќи го твитот на професорката од Институтот за македонски јазик Симона Груевска Маџоска, професорот Горазд Росоклија од универзитетот Колумбија во Њујорк ја опишува Македонија како земја на мужици, закрепостени селани кои газдувањето со сопствените животи, доброволно ѝ го довериле на „ординарна глуперда со криминален ум“.

Но, кои сме ние, дијаспората, на локалните Македонци да им го одредуваме патот кон среќата?, иронично прашува Росоклија во твитот.

Маџоска, пак, смета дека практката политичарите да одлучуваат кои зборови ќе се најдат во речинк ќе не претвори во Северна Кореја. И бетер.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.