Власта исклучително лошо ја менаџира здравствената и економската криза која произлезе од епидемијата со корона вирусот. Заев и соработниците се занимаваат со внатрепартиски пресметки и матни зделки, а здравствените работници се оставени без долго најавуваната набавка на медицинска опрема и заштитни средства, кои им се неопходни за борба со епидемијата, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, затоа Македонија е рекордер по починати од корона на милион жители во целиот регион и имаме голем процент заразени здравствени работници.

Власта на Заев е ставена во полн погон за исцицување на буџетот и предизборна корупција, додека граѓаните се борат за своето здравје и својот живот. Мислат дека ако граѓаните се во страв и под полициски час, нема да може да се разбере за сомнителните тендери или за кршењето на полицискиот час на нивните активисти, кои со грст производи спакувани во партиски брендирани пакети ќе го купуваат гласот на најзагрозените гласачи. Граѓаните ја гледаат не само нивната неспособност, туку ја гледаат и нивната криминогеност, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо за народот и стопанството, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ, тие се борат сред епидемија за фотелја и за нивниот џеб.

Затоа Македонија има буџетска дупка од 120 милиони евра во првите три месеци и генериран нов долг од 250 евра за секое семејство. СДСМ и Заев знаат дека крајот на нивното владеење е многу блиску и стануваат се понервозни. Политичката одговорност ќе ја понесат и од тоа нема бегање, а потоа ќе следи и истрага за нивните сомнителни потези, се додава во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.