Toплото време не беше пречка стотици граѓани и денеска да се соберат пред владата за да го изразат незадовоството од намерата на власта да го прифатат францускиот предлог.

Се скандираше „оставка оставка“ и никогаш Cеверна само Македонија“ и се чекаше доаѓањето на претседателот на Европскиот совет Шар Мишел кој ќе присуствува на владината седница.

Граѓаните сите до еден се јасни дека нема да се откажат се додека власта не се откаже од францускиот предлог. Остануваат и шаторите спроти владата.

Следниот собир е денеска во 19 часот на кој се очекува најголем број граѓани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.