Од денеска веќе не е потребен ковид сертификат за влез во Бугарија од Македонија.

Одлуката ја донесе бугарската министерка за здравство Асена Шербезова, а важи и за граѓаните на Турција, Романија, Србија, Унгарија.

Наредбата, исто така, наведува дека трупите на НАТО кои учествуваат во меѓународни вежби и мултинационални контингенти и придружници на цивили, исто така, не се обврзани да презентираат дигитален ЕУ ковид сертификат.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.