На денешната владина седница, за директорка на Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија, на предлог на министерот за здравство е именувана Магдалена Филиповска – Грашкоска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.