Во моментов премиер и лидер на партијата е Зоран Заев јас не би се кандидирала за лидер, вели заменик претседателот на СДСМ, Сања Лукаревска во „Трилинг“.

Таа напоменува дека на Централниот состанок на партијата била донесена одлука да се одложи оставката на Заев, додека се стабилизира мнозинството.

Ние знаеме од каде почнавме во 2017 година, државата беше во минус 100 па ја доведовме во позитива. Изминатиов период бевме исправени пред предизивици и ја плативме цената на локланите избори, вели таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.