Литургија по повод Бадник ќе се одржи во сите храмови на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Во 17 часот пак ќе се случува Велико повечeрје.

Овој ден е само предведник за утрешниот, а тоа е Христовото рождество-Божик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.