Од здружението „Ленка“ прашуваат дали и кога ќе биде побарана одговорност од директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Беким Максути, за тоа што авионите за гасење пожари две години не биле одржувани во функционална состојба.

До каде е оставката на директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Беким Максути (кадар на ДУИ) кој остави две години да не бидат сервисирани противпожарните авиони и да бидат вон употреба под изговор дека сервисирањето е прескапо?

 

Иначе тој е мајорот кој во 2012 година салутираше на споменик на УЧК во униформа на АРМ – реагираат од „Ленка“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.