Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ денес се обрати на граѓаните во Кочани и до надлежните кои како што рече не направија ништо за да се спречат пожаите во Кочани и околината.

„Денес на големиот празник Илинден, Кочани се бори со огнената стихија. Денеска во попладневните часови беше битката за Кочани. Битка во која излегоа сите сограѓани сами кои со противпожарните единици се бореа против огнената стихија. Ние излеговме да помогнеме колку можеме бидејќи огност се движи кон село Тркање, се запали боровоата шума над Кочани, а ЦУК и Владата ги заборавија граѓаните имаше пари да се возат со хиликоптери Филипче и Заев, а нема за да се сопре огнената стихија и кочанчани се оставени сами. Иако огнот е под контрола, заканата постои. Ако ова го гледаат Ангелов и Заев дајте барем мал дел од ресурсите, не ги трошете за ваше уживање, мислете на граѓаните“, рече Лефков.

Тој се заблагодари до сите граѓани кои дадоа и даваат поддршка, се заблагодари на пожарникарите. До надлежните апелираше да престанат да уживаат во своите скапи автомобили и канцеларии.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.