Шведскиот амбасадор во Македонија, Матс Стафансон беше првиот што се фати во замката поставена од лажен профил на претседателот Иванов кој се појавил на Твитер.

Профилот кој се претставува како претседател на државата објави дека имал телефонски разговор со грчкиот колега Павлопулос и дека на 7 март добил покана за средба на двајцата претседатели.

Стафансон првично напиша дека се работи за извонредно позитивен сигнал но подоцна сфати дека се работи за измама и избриша неколку твитови на оваа тема.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.