Клучното прашање е зошто жените не пријавуваат семејно насилство, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска во вчерашното гостување во „Вин-Вин“ , додавајќи дека сторителот на семејното насилство треба да биде казнет.

Но клучната тема и клучното прашање е зошто жените не пријавуваат семејно насилство впрочем и тоа е главниот проблем зошто не го пријавуваат семејното насилство. Насилникот треба да биде казнет и тука мислам дека да се превдиди тој да биде подложен на некаков психосицијален третман за да не го повтори ова дело за да децата и сопругата не бидат повторно жртви на семејното насилство. Ќе видиме, ќе дојде законот во собраниска процедура, ќе дебатираме по однос на овие теми, рече Ласовска во своето гостување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.