Со денешново потпишување на Заев и Гаши најголема штета на следниве парламентарни избори ќе претрпи СДСМ и Алтернатива. ВМРО и ДУИ уште еднаш одиграа мајсторски, напиша актулелниот градоначалник на Шуто Оризари, Курто Дудуш.

Тој еден мандат беше градоначалник на општината од редовите на СДСМ, додека вториот мандат го доби како кандидат на ЛДП и ДОМ, додека СДСМ излезе со друго име.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.