Во чест на годишнината од загинувањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, полковник Драган Ковачки потсетува дека Гоце сакал сплотеност, а не разединетост.

За разлика од голем број наши современици денес, тој уште тогаш бил свесен дека разединетоста многу вешто се поттикнува и се користи од страна на соседните негаторски пропаганди.
Вечнаја Памјат Македонецу, порача Ковачки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.