Ако досега јавноста можеше да се увери во неспособноста на Димитар Ковачевски, сега виде дека се работи и за крајно лицемерен лик, смета портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

Имено по насока на неговите политички ментори од СДСМ Ковачевски зборуваше за проектот Скопје 2014 година нарекувајќи го криминален проект, но архивските снимки покажаа дека тој лично се восхитувал на овој проект, учествувал во настаните за отворање на објекти од Скопје 2014-та, и со задоволство аплаудирал.

Според Арсовски,  Ковачевски е видно најрадосен и можеби најсреќен за проектот Скопје 2014, како што можеше да се забележи на видеото, а воедно и редовен одобрувач на настаните и политиките на ВМРО-ДПМНЕ, уште еднаш потврдуваме Димитар Ковачевски не е член на ВМРО-ДПМНЕ.

Се гледа дека Димитар Ковачевски е видно среќен на отворањето на Македонскиот народен театар во 2013 година, како дел од проектот „Скопје 2014″. И практично ова што го видовте на ова видео тоа е таа дволичност на Ковачевски, кој сега како премиер го критикува проектот „Скопје 2014″.

На кој Ковачевски да му веруваме? На оној од 2013-та кој е видно радосен и е во првите редови и кој аплаудира на проектот Скопје 2014, или на овој денес кој чита напишан текст од неговите политички ментори.

Ковачевски бил во првите редови со аплаузи, со радости, со почести, со сите нишани на тоа што денес го нарекува „криминален проект”, „осудено лице” и „криминал на ВМРО-ДПМНЕ”. Практично Ковачевски со овие две различни ситуации изјави, покажува дека е само киднапирано лице во СДСМ кое нема право на сопствено мислење, туку има единствено право на мислење како неговите ментори од СДСМ кои го поставија за претседател. Човек без сопствено мислење како Ковачевски, гледаме и самите дека не може да води држава. Тоа го видовме изминативе неколку месеци.

Очигледно е, Ковачевски нема свој интегритет, воден е за рака од своите политички ментори во СДСМ и беспоговорно чита што тие ќе му напишат. Затоа велиме дека тој човек нема што ново да понуди. Тоа го видовме изминативе неколку месеци. Сега уште полошо, од најлошото на Зоран Заев, а знаеме сите колку беше лошо во времето на Заев.

Затоа велиме, ајде Ковачевски, охрабри се и провери го својот легитимитет помеѓу граѓаните и излезете на избори. ВМРО-ДПМНЕ понуди рака и отворена помош со експерти во тој меѓупериод до изборите да се надминат кризите во кои за жал оваа влада на СДСМ ги создаде и ја втурна Република Македонија во нив, и тоа само заради единствена причина поради нивната безидејноста, лицемерието и неспособност. Затоа што не знаат да водат држава. Затоа уште еднаш повелете излезете на избори да видите колку ве сакаат граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.