Историчари бараат извинување од премиерот Зоран Заев кој изјави дека Македонија краде историја.

Професорката Наташа Котлар, во изјава за Алфа, вели дека ова е директен удар врз македонската наука.

Како Македонка барам јавно извинување од претставниците на извршната власт, да се извинат за она што е како формулација крадење на туѓа историја. Ние Македонците и македонскиот народ сме се вградиле во сите вертикали на историското постоење и акти и како тоа бараме и јавно извинување и почитување на нашата историја – порачува таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.