Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ го критикува однесувањето на телевија која не им давапростор на опозицијата  дека сите вести се посветени на власта и на Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.