Денеска од моето Турско маало пуштив неколку многу јасни пораки. Турското маало е симбол на заедништвото, на соживотот, симбол на непокорот. Не попуштивме ниту на Груевски ниту на Јанкуловска, уште помалку ќе им попиштиме на нивните ученици Мицкоски и Чулев, изјави кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Според него, СДСМ покажал дека се грижи правично и подеднакво за сите граѓани, бидејќи ова е држава на сите.

Покажавме дека може да се промени начинот на кој државата се грижи за своите граѓанки и граѓани, за децата, младите, постарите и послабите затоа што социјална држава единствено значи грижа за секој поединец во неа.
Сите сиромашни домаќинства добија за 300% повисока социјална помош.
Ја зголемивме минималната плата за 60%!
Ги зголемивме пензиите и ќе продолжат да растат. Минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари.
За три години социјалната помош ја зголемивме за 300%. Во новиот мандат обезбедуваме повисока социјална помош за 34.000 домаќинства.
Воведовме детски и образовен додаток. Во новиот мандат се зголемува опфатот на детски додаток за 65.000 деца.
12.000 стечајни работници добиваат по 8.000 денари месечно, а наскоро добиваат и домашна платежна картичка од 9.000 денари.
Го бараме вашиот глас за нов, чист мандат, за да ги продолжиме добрите политики. Гласот за СДСМ е глас за сигурност, глас за да спречите влада на ВМРО-ДПМНЕ и нова опасност.
Излезете и гласајте за број 3, напредокот да продолжи уште повеќе, да биде уште подобро за сите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.