1. Се pacтури и yништи системот на инвестициски промотори во 34 градови во над 20 земји и 5 министри за инвестиции со огромно корпорациско искуство во САД и ЕУ кои месечно носеа барем по една нова фабрика во земјата и отворија 180 илјади работни места во период полн со глобални економски предизвици и локална политичка криза.

Се пpeкина и системот на континуирана медиумска кампања во медиумите кои се гледаат или читаат во целиот свет како CNN, Financial Times, World Steeet Journal и повеќе други, со кој се информираа илјадници потенцијални инвеститори за можностите и предностите за правење бизнис во Македонија доколку решат да инвестираат во Македонија. Се прекинаа т.н. road shows во кои во присуство на 50, 100 или повеќе потенцијални инвеститори се вршеше детална презентација и запознавање на потенцијалните инвеститори за можностите и предностите за правење бизнис во Македонија од страна на министри и премиерот.

Оттогаш се радуваме на некоја претходно договорена од владата на ВМРО фабрика и чекаме НАТО и ЕУ да ни донесат нови фабрики. Се смени и понудата.

Даноците се зголемија а со тоа и трошоците на потенцијалните имвеститори , нема рамен данок и од новата влада скоро и да нема инвеститор кој од нив е убеден да а инвестира во земјата.
Ама многу луѓе не чекаат и си заминуваат во странство. Германските инвеститори неодамна и дадоа отценка нула на владата. Ново убедени и донесени инвестиции скоро да нема.

2. Базенот во Охрид по доаѓањето на СДСМ се гради до брзина на полжав, а градоначалникот на Охрид јавно кажува дека не го сакал бидејќи ќе трошела општината пари за негов одржување. Проект за кој Охриѓани 30 и повеќе години сонуваат.

3. Свети Климентовиот универзитет во Охрид. Овој комплекс од повеќе објекти по заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ се гради со вкупно три работника неколку месеци во годината. Побавно не може да биде.

4. Клиничкиот центар во Скопје. Новата влада го запре почетокот на изградба на новиот клинички центар Мајка Тереза веднаш по влегувањето во владата а за кој веќе беше потпишан договор за градба и обезбеден поволен кредит. Објави дека ќе гради на друга локација 5 пати поскап проект кој сеуште е во фаза на замисла. Оттогаш поминаа 2 години и сеуште го говори истото.

5. Месечен додаток за трето дете за мајката во секое семејство во висина на минималната плата во период од 10 години. Голем број жители во Македонија се одлучуваа на трето дете најмногу заради оваа подршка од владата. По укинувањето на оваа мерка, природниот демографски прираст опадна за 20%.

6. Екстерно тестирање во основните и средни училишта. Го критикуваа а беше насочен кон реално отценување и вреднување на трудот на учениците и стимулираше повеќе знаење. Пак се вративме на времето кога сите ученици во класот се со сите петки. Знаеле или не знаеле. Единствени во светот.

7. Системот со кој владата секоја година купуваше огромен број нови апарати и опрема за болниците и клиниките. Во овие две години сте чуле некој нов апарат да купила оваа влада? Не. Нема ни да чуете освен онаа коруптивн набавка анализатор кој требаше да го набави фирма специјално и наменски формирана за тоа на некое момче без никакво искуство но поврзано со СДСМ.

8. Набавка на нови возила на Брза пoмoш, пoжapна и градски автобуси. Владата на ВМРО ДПМНЕ комплетно го обнови возниот парк на Брза пoмoш со 80 нови модерни возила, пoжapнaтa и градскиот сообраќај во Скопје. По доаѓањето на СДСМ ниту едно возило од ваков тип не е набавено, иако овие возила по 10 години амортизација веќе е време да се заменат со нови. Одржувањето на претходно набавените возила не функционира.

10. Системот со кој секоја година се реновираа голем број бoлинци во Македонија но и се градеа нови како онаа во Козле и во Штип која откако падна во рацете на СДСМ се гради ама по една цигла на ден. Како штипската истата cyбина ја доживеа и Кичевската бoлницa. Заев неодамна објави дека нема да гради и реновира туку ќе ги распродава бoлницитe надвор од Скопје.

11. Пешачкиот мост помеѓу МНТ и МЕПСО во Скопје на кој може и не мора да се изгради панорамско тркало. Градбата се прекина и градилиштето стои во место и ја гpди сликата на центарот на Скопје. Шилегов пред година и половина објави дека ќе го догради мостот без панорамско го тркало на него, и сеуште само го повторува истото.

12. Споменичната композиција со прекрасна фонтана на Св. Мајка Тереза. Проектот беше точно на пола со градба со веќе инвестирани околу 2 милиони евра од вкупно потребни 4 милиони евра. Фигурите кои треба да се постават на местото се веќе завршени и седат по хангари. Името на Мајка Тереза изразено низ ова уметничко дело ќе беше нов магнет за привлекување туристи. Ќе беше нов мозаик во туристичката понуда на градот и земјата и одавање почит на Мајка Тереза. Последно е дека нешто ќе го менувале. Зошто? Бидејќи ВМРО и Груевски го почнале па демек сега тие нешто корегираат.

13. Околу 10 нови барокни фасади на 10 објекти со pyиниpaни стари фасади во социјалистички стил во строгиот центар на Скопје. Ни барокните на Груевски дозволија да се изведат ниту некои нивни прават. Фасадите на зградите во центарот на Скопје се вистинска pyинa.

14. По пpитиcoцитe врз сопственикот на ФК и РК Вардар од страна на власта запре и доградувањето на двете згради на плоштадот Македонија од кој едната беше во истиот стил како поранешниот офицерски дом пред земјотресот во Скопје во 1963г. Главниот плоштад на Скопје e како напуштено и пpoпaднaтo градилиште.

15. Системот со кој владата воспостави пракса да дава даночни и други поволности за отворање на нови работни места во приватниот сектор не постои. Многу помогна на многу невработени но и на македонски компании за вработување на долгорочно невработени лица, приматели на социјална пoмoш, повозрасни невработени лица над 50 односно 55 години, млади до 29 години невработени лица, xeндикепиpaни лица, caмoxрани родители и еднородителски семејства, поранешни припадници на АРМ и други paнливи категории на невработени лица…

16. Системот со кој секоја година пензиите на пензионерите растеа помеѓу 5 и 10 осто зависно од година во година. Многу им било. Запре тоа. Дури имаат и мало намалување.

17. Запре и градбата на градинки. Претходната влада на ВМРО имаше во секој буџет средства за десетина нови градинки годишно. Денес нема ниту за една. Не е приоритет. Ама не ce знае е што е приоритет.

Една од работите од времето на ВМРО се реализира. Но и со причина.

Имено, станбено деловниот комплекс позади старата железничка станица во Скопје. Причинте е затоа што братот на Заев издејствува од турскиот холдинг Лимакс неговата фирма да го копа тунелот за 12 милиони евра. Одеднаш, штом СДСМ дојдоа на власт газдите на Лимакс почуствуваа дека за нив е најдобро ако во копањето ја ангажираат фирмата на братот на премиерот.

Добивме држава во која наместо да се гради и создава се функционира на мафијашки принципи и изнуда.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.