Во Владата се одржува координација, во кој формат, на која локација и кога точно ќе се случи лидерската средба меѓу Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски, објави ТВ24.

Како што објавува ТВ 24, во однос на локацијата не е исклучено таа да биде на неутрална, надвор од владината зграда.

Според првичните информации лидерската би требало да се случи во среда.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.