На денешното рочиште беа сослушани повеќе сведоци, кои во 2016 година биле членови на месни, Централниот или Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а кои сведочеа дека Спиро Ристовски и Миле Јанакиески не биле членови на Извршниот или Централниот комитет на партијата, ниту дека некогаш биле контактирани од нив за учество или организирање превоз на симпатизери на партијата за протестите пред Собранието.

Истото го потврдија и тогашните градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на Ѓорче Петров, Сокол Митровски, на Гази Баба, Тони Трајковски и на Аеродром, Ивица Коневски, кои беа сослушани како сведоци.

Ивица Коневски, кој во 2016 година бил член на партиски комитет и претседател на Градскиот комитет, прашан каков став за протестите на „За заедничка Македонија” имало ова тело, рече дека никогаш не било разговарано за протестите.

Тој рече дека не комуницирал со Спиро Ристовски и Миле Јанакиески во врска со протестите, ниту пак имал некакви сознанија за вклученост на партијата во организација или поддршка на тие протести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.