Конечно се знае кој бил „виновникот“ поради чиишто лаги настанала оваа истриска фотографија со „датумот в џеб“.

Советникот и близок соработник на премиерот Зоран Заев Исмет Рамадани, дебатирајќи со поранешниот амбасадор во Бразил Ивица Боцевски во „Само вистина“, јавно го обвини францускиот претседател Емануел Макрон дека лажел за датум за преговори со ЕУ.

Со оваа изјава Рамадани, кој е советник за евроатлантски вредности за регионална соработка, гази по тенок мраз кој е во опасност да пукне водипломатски скандал. Тој јавно на телевизија го обвини еден од најмоќните европски лидери, францускиот претседател, дека лаже.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.