Поранешниот пратеник од редовите на ДУИ, Хајрула Мисини, познат како командант Шпати, премина во редовите на Алтернатива на Африм Гаши.

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, преку фејсбук информираше за овој трансфер, посочувајќи дека Мисини видел нов дух во неговата партија, па одлучил да даде свој придонес.

Инаку, на претстојните избори Гаши ќе настапи во коалиција со Алијансата за Албанците со Зијадин Села.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.