Врвни експерти во своите области,омилени кај граѓаните влегоа во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Најзвучно име е епидемилогот Вело Марковски кој стана омилен кај граѓаните за време на корона кризата кога најреално ги согледуваше работите и тврдеше дека власта не знае да се справи со вирусот што на крај се покажа како точно.

Марковски стана омилен и во соседството и беше баран за интервјуа и на региналните телевизии.Неговото искуство  и совети ќе бидат добредојдени во вториот бран кој сигурно не очекува есенва и на зима.

Друго големо озвежување во ИК на партијата е Гордана Димитриоска Кочоска. Таа беше дополнителен заменик министер за финансии во техничката влада и одлично се снајде во функцијата.

Таа поседува големо знаење во областа на економијата и финансиите и ќе биде голема помош како за партијата така и на лидерот Мицкоски во проектите кои се планираат во следниот период.

Во партиското тело влезе и професорот Трајко Славески со што само се засилува економско-финансискиот тим на ВМРО-ДПМНЕ.

Тука се и Влатко Ѓорчев и Никола Мицевски, докажани оперативци кои добро ги знаат состојбите на терен како и меѓу членството, потоа Драган Ковачки во делот на безбедноста, еден од најдобрите градоначалници на Скопје Коце Трајановски,како и Рашела Мизрахи која СДСМ ја смени од министерка зошто не се сакаше да ја тргне таблата на која стоеше името „Република Македонија’

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.