Ексградоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на социјалните мрежи понуди простор за ново седиште за ВМРО ДПМНЕ, откако судот денеска донесе одлука за конфискација на седиштето на оваа партија.

Ароганцијата на сегашните и бивши функционери на СДСМ, произлегува од фактот дека се заштитени од нефункционирање на судската власт.

Заробеното судство, кое не ги процесира предметите за лица од власта, им дава простор на ликови како Шилегов да си поигруваат и да се шегуваат со судски одлуки кои произлегуваат од политички случаи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.