Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, го поздрави поставувањето табли на спомениците на Александар Македонски, Филип Втори и Олимпија во Скопје.

„Ознака на која пишува дека Александар Велики е грчки херој од античката грчка историја денес стои под споменикот на Александар В. во Скопје. Тоа е уште еден чин на пријателство меѓу народите и удар врз иредентизмот. Одговор на тие што ме прозиваа“, порача преку Твитер потписникот на Преспански договор од грчка страна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.