КОД објавува дека дел од парите се најдени во сеф во домот на Бојан Јовановски, познат како Боки 13. Според спецификацијата која претходно е направена врз банкнотите е утврдено дека тие се парите од првите пола милион евра која ги дала сопругата на Орце Камчев додека тој се уште бил во притвор.

Според информациите на КОД, Боки 13 е авторот на фотографија на која е сликан ликот на специјалната обвинителка со 50 илади евра кај неа.

А токму во обвинението таа се товари дека наградата која ја земала се педесет илјади евра и софа набавена од Зона мебел вредна околу 5 илјади евра. КОД дознава дека еден од осомничените во сведочењето тврдел дека дел од парите Јанева навистина ги земала, и обвинителството трага и по друга потврда.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.