Кочани се собра на улица. Граѓаните излегоа на улица да го искажат револтот од владеењето на СДСМ. Организатор на протестот е ВМРО-ДПМНЕ која најави протестни активности ширум Македонија. На чело со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, граѓаните излегоа противата, против промена на името, лошата економска состојба и како што вели опозицијата црнилата кои надвиснале над Македонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.