Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев и професорката Јасна Котеска било во право дека на Филолошкиот факултет
Блаже Конески постои документ во кој се најавува промена на структурата на предметите со која ќе исчезнат имињата на двете катедри кои се занимаваат со македонскиот јазик и книжевност.

Во документот до кој дојде expres.mk се предвидува токму тоа што го објавија професорката Јасна Котеска ипретседателот на МАНУ Љупчо Коцарев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.