„За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков и книги по историја денеска беа оставени пред зградата на Министерството за надворешни работи. Младите демонстранти на власта ѝ порачаа да научи историја, како дел од протестниот марш со кој се вели НЕ на ултиматумот, францускиот предлог и бугаризацијата на Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.