Министерството за здравство ја разреши Билјана Гагачовска и за нов директор на ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ – Битола го именува Александар Обедниковски, лекар специјалист ортопед.

Обедниковски во ЈЗУ Клиничка болница е вработен од 2014 година кога истовремено специјализирал ортопедија, а во 2018 година суб-специјализирал трауматологија.

Своите стручни знаења тој ги усовршувал и во повеќе европски држави, меѓу кои Шведска, Грција и Франција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.