Голем број на Македонци од Охрид и Струга ги носат имињата на светите Климент и Наум.Погледнете го овој документрец за значењето на овие наши просветители и учители  за црквата и за Македонија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.