„Повикот ‘Слобода за Гордана’ е клучен момент за спротивставување на целосното заробување на правосудството.

Ако се исцрпени правните можности, ред е претседателот на државата Стево Пендаровски да ја земе ГорданаЈанкуловска предвид за помилување.“ – вели Сашо Клековски, политички аналитичар и член на Извршниот комитетна ВМРО ДПМНЕ, во својата колумна со наслов „Слобода за Гордана!“, која ја објави весникот „Нова Македонија“. Тојизнесува лични ставови во неа.

Покрај другото, Клековски пишува: Како е поврзана слободата за Гордана Јанкуловска со заробувањето направосудството? Аферите, кои укажуваат на влијание на избор на идни судии и обвинители, како и скандалозниотизбор за Уставниот суд, фрлаат светлина и на жестоката борба за политичко влијание врз правосудството наМакедонија.

Повикот за слобода на Гордана е повик за надминување на партиските пресуди.
Клековски: Слобода за Јанкуловска, заради ослободување и на правосудството – Пендаровски да ја помилува! –Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.