Вицепремиерот Артан Груби вели дека испратил  барање до Министерството за здравство и тоа пред три недели најмалку и до Центарот за јавно здравје  за да се ќспроведат протоколите за настанот кој ќе се организира утре во Алексадатр Палас по повд 20 години од Рамковниот договор.

На прашањето дали ќе се бара сертификат за вакцинација на гостите Груби кусо одговори:

„Не сум редар прашајте ги иснстуциите“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.