Академик Катица Ќулафкова на својот фејсбук профил постираше предупредување на опасноста до која би дошло како резултат на договорот со Грција. Имено, академик Ќулавкова смета дека со спроведувањето на договорот со Грција може да биде извршено културно уништување на македонската култура преку извртување на историјата.

Познато е дека историските факти некогаш се толкуваат на различен начин (од победниците и од поразените), ама ретко кој се осмелува да ги фалсификува фактите. Ако тоа се направи со историографијата за Македонија, тогаш тоа е флагрантно продолжување на културоцидот започнат со промената на топонимите во Егејска Македонија 20-тите години на ХХ век”, смета академик Катица Ќулафкова една од ретките академици која се спротивстави на раководството ма МАНУ и не се согласи со промената на името на државата и законот за јазици.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.