Академик Катица Ќулавкова потсети дека заедно со колегите од професорската фела на време предупредуваа за суштинските недостатоци во Законот за јазиците, кометирајќи го извештајот на Венецијанската комисија која се изнесе за овој закон.

Сатисфакција дека правовремено укажавме на суштинските недостатоци на пр. Законот за јазиците, во колизија со Уставот и важечките закони во државава, вон рамките предвидени со ЕУ Повелбата за малцински и регионални јазици, штетен во секој поглед, порача Ќулафкова.

Таа додаде дека без одложување ќе се работи на планот за понатамошното делување, бидејќи се чекаше на ставот на Венецијанската комисија, имплицитно на ЕУ.

Законов е спротивен на ЕУ Повелбата за регионални и малцински јазици. Албанскиот јазик се наметнува како државен јазик на цела територија, во сите институции и сите нивоа, што е хибриден напад на унитарноста, порача Ќулавкова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.