„Јазична Македонија” се простира во и вон границите на македонската држава, исто и македонските дијалекти, пишува академик Катица Ќулавкова.

Македонскиот јазик како современ систем и милениумски континуум е признат од светската лингвистика, писателска и преведувачка фела и дипломатија, останува уште македонските политички инсталации да го признаат, почитуваат и говорат. Величието на јазикот е над нивната минорност, додава таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.