Претседателот Пендаровски на брифинг со новинарите соопшти дека иницијативата за Мал шенген е одлична, очекува Босна, Црна Гора и Косово да се приклучат не знае зошто не се приклучиле до сега.

Вучиќ уште на Брдо-бриони го повикал Косово да се приклучи. Џукановиќ нема против, ама Црногроската влада треба да одлучи.

Не е добро само ако мал Шенген се смета како алтернатива на ЕУ. Има такви примери како Балтички совет, Вишеградска група, Скандинавија. Шенген е одлична подготовка на ЕУ истакна Пендаровски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.