Бизнименот Сиљан Мицевски денеска призна дека ја финанирал СДСМ. Тој денеска се појави како сведок во случајот „Талир”.

Тој Мицевски сведочеше на предлог на обвинителката Ленче Ристоска. Она што е позначајно е дека финанирањето на СДСМ од страна на бизнисменот не е пријавено во ревизорскиот извештај.

Се очекува да се види дали по ова признание ОЈО ќе подигне обвинение по допрен глас.

Мицевски пак минатиот месец не се појави на суд како оштетен во случајот Меѓународен сојуз во кој првообвинет е Бојан Јовановски.

Бизнименот до самиот крај изјавуваше дека верува во проктот на Боки, но откако финаниски слуби влегоа во неговите фирми тој поднесе пријава против Јовановски како оштетен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.