Свадбите и забавите оваа сезона се организираат слободно. Смирувањето на ситуацијата со Ковид-19 ги ​​олесни и мерките за заштита што ги имавме минатата сезона. Организаторите на венчавки очекуваат нивниот бизнис да закрепне ова лето и да ги надомести загубите од изминатите две години, објави ТВ21.

Но, освен подарокот, гостите треба да донесат и потврда за вакцина против КОВИД, изјави за ТВ21 Љуљзим Хасани, сопственик на ресторан.

Очекува оваа сезона да биде како другите лета, иако капацитетот повторно е ограничен на 50% за внатрешни и 75% за тераси или надворешни објекти.

„Нашиот хотелско-гастрономски сектор во периодот на пандемијата претрпе најголема економска штета бидејќи бевме затворени 18 месеци, го доведе во прашање постоењето на овој бизнис. Резервациите се направени за следната сезона, што значи дека имаме и некои резервации кои не успеавме да ги завршиме минатата сезона и има клиенти кои го одложија за оваа година. Сезоната е значително подобра“, вели Љуљзим Хасани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.