Секојдневно сме сведоци на пропишани казни кои им се пишуваат на граѓаните за непочитување на мерките. Несомнено, во време на пандемија кога многумина останаа без работа и без основни приходи, власта удри по џебот на граѓаните. Но што е со претставниците на власта?

Секаде и секогаш ги слушаме функционерите на власта како препорачуваат и апелираат на почитување на здравствените мерки, но дали тие ги почитуваат истите мерки?!

Имено на социјалната мрежа Инстаграм, се појави „Инстаграм стори“ односно фотографија на која е фотографиран и Артан Груби на маса во друштво на 7 луѓе, а сите знаеме дека моментално е забрането на една маса да седат повеќе од 4 луѓе.

Се поставува прашањето дали ќе се поднесе кривична пријава против вицепремиерот? Дали ќе се „удри“ и по џебот на Груби? Дали мерките важат и за владините функционери?

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.